برنامه‌های مشترک وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان برای کاهش مهاجرت استعدادها

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در بیست و چهارمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران، فناوران و نوآوران برگزیده کشور که با حضور حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سیدمحمود آقامیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی و جمعی از رؤسای دانشگاه‌های کشور، پژوهشگران و نوآوران برگزیده در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با بیان اینکه علم و دانایی رانتی نیست، گفت: ما از طریق دانش، دانایی و دین‌داری می‌توانیم به تمام اهداف اخلاقی و علمی برسیم، باید در مدیریت به کنترل‌های درونی مانند اخلاقیات و ایمان و بیرونی مانند قوانین دقت داشته باشیم. ما تافته جدا بافته نیستم و باید از علم سایر کشورهای دنیا استفاده کرده و آن علم را بومی سازی کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر  بسیاری از آیین نامه‌ها در راستای تامین منافع ملی و فردی نیستند، گفت: آیین نامه ارتقای مرتبه علمی اساتید باید در راستای تامین منافع فردی و ملی باشد. زلفی گل با تأکید بر ضرورت توسعه دیپلماسی علمی اظهار داشت: دیپلماسی علمی و کار تیمی برایمان اهمیت دارد و وزارت علوم هم در این زمینه برنامه‌ریزی‌های مناسبی داشته است.

وزیر علوم افزود: باید منابع جدید ملی را از طریق علم و دانش تعریف کنیم، نباید فقط به منابع نفت و گاز تکیه کنیم چون روزی این منابع به پایان می‌رسد و باید بتوانیم شرکت‌های دانش‌بنیان را تقویت کنیم،اگر نخبگان از کشور خارج شوند، روزی کشور تهی از نخبگان خواهد شد بنابراین بنیاد ملی نخبگان و وزارت علوم در همکاری مشترکی تصمیم گرفتند تا برگزیدگان المپیاد علمی، در رشته‌های مرتبط ادامه تحصیل دهند، همچنین از آنان حمایت‌های ویژه‌ای انجام شود.

وی ادامه داد: وزارت علوم در دو سال گذشته ۲۲ طرح پژوهشی کوتاه مدت در حوزه‌های مختلف تهیه و تنظیم کرده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کرده است، به طور کلی وزارت علوم طی این دو سال دو اقدام اساسی انجام داده است که از سرگیری آموزش حضوری از اولویت‌هایمان بوده که اجرایی شده است . بحث مدیریت اعتراضات دانشجویی در سال ۱۴۰۱ را داشتیم که انرژی زیادی از ما گرفت.

وزیر علوم در پایان از راه اندازی سامانه فرنما برای صدور کارنامه فرهنگی دانشجویان خبر داد و گفت: این سامانه طراحی و راه‌اندازی شده که فعالیت‌های دانشگاه‌ها و دانشجویان به صورت روزانه از طریق این سامانه رصد شود، از طریق این سامانه با صدور کارنامه فرهنگی برای دانشجویان، امتیازات فرهنگی آنان در هنگام استخدام در نظر گرفته می‌شود.

لینک خبری :  برنامه‌های مشترک وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان برای کاهش مهاجرت استعدادها | خبرگزاری فارس (farsnews.ir)

Start typing to see posts you are looking for.