ضرورت حرف متقن حول «جمعیت» در برنامه هفتم توسعه


دومین جلسه کارگروه جمعیت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، با حضور جمعی از اعضا و با دستور جلسه «تعیین چارچوب ارزیابی قانون برنامه هفتم توسعه، از حیث تطابق با سیاست های کلی نظام» در موسسه تحقیقات جمعیت کشور برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر مسعود عالمی نیسی، رئیس کارگروه جمعیت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به نظارت این کارگروه بر اجرای سیاست های کلی جمعیت در همه دستگاه‌ها به عنوان وظیفه اصلی، گفت: در واقع این کارگروه بازوی نظارتی کمیسیون علمی فرهنگی اجتماعی دبیرخانه است و شان نظارتی مستقل ندارد. البته در صورتی که در خلال نظارت ها، پایش ها و گفتگوهایی که با نهادها و دستگاه ها میشود، به این نتیجه برسیم که سیاستها هم نیاز به اصلاح دارد، پیشنهاد بازنگری در سیاست ها هم ارائه می‌کنیم.

دکتر عالمی نیسی با بیان اینکه ذیل وظایف اصلی کارگروه، وظیفه ی مهمی تحت عنوان شاخص سازی برای نظارت بر این سیاست ها تعریف می شود، ادامه داد: بر همین اساس سال ۱۳۹۸ پژوهشی برای کمیسیون انجام شد، که خروجی آن دو جلد کتاب تحت عنوان «گزارش ارزیابی راهبردی سیاست های کلی جمعیت» بود که برای سیاستهای ۱۴گانه حدودا ۳۰۰ شاخص استخراج و کل نهادها بر اساس آن بررسی شده اند. ضمن اینکه هر کدام از این شاخصها را با ۵ کشور در آن نهاد به خصوص مقایسه کرده است. بنابراین این مبنایی است که بعد از جمعبندی برای برنامه هفتم توسعه، در دستور کار اصلی ما قرار می‌گیرد.

رئیس موسسه تحقیقات جمعیت کشور، همچنین در رابطه با لایحه برنامه هفتم توسعه افزود: بر اساس نظرات مختلف، کل فرصت و یا بخشی از فرصت جبران سالمندی در دل برنامه هفتم و در این بازه زمانی قرار گرفته است. بنابراین لازم است که برنامه هفتم حتما در مورد جمعیت حرف متقن و اساسی داشته باشد.

در ادامه جلسه، با مرور ماده‌های مختلف برنامه هفتم، نقاط مبهم تبصره ها شناسایی و با نکات کارشناسی اعضای کارگروه جمعیت، پیشنهادات جدیدی برای ارائه به مجلس شورای اسلامی جمع آوری شد و مقرر شد بقیه نقطه نظرات اعضا به صورت مکتوب به رئیس کارگروه تحویل داده شود و بعد از جمع بندی نهایتاً به مجلس اعلام شود.

لازم به ذکر است دکتر حسین مظفر، دکتر امیر حسین بانکی پور، دکتر انسیه کتابچی، حجت‌الاسلام دکتر محمدرضا زیبایی نژاد، دکتر صابر جباری فاروجی، دکتر محمدجواد محمودی، دکتر شهلا باقری، دکتر فیروز رازنهان، خانم دکتر بهبهانی و پدرام کاویان از دیگر اعضای کارگروه جمعیت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند.

آخرین اخبار

Start typing to see posts you are looking for.