جهت گیری آینده تحقیقات جمعیتی آسیا

دومین جلسه شورای علمی- بین‌المللی موسسه تحقیقاتی جمعیتی آسیا (Asian Demographic Research Institute) با حضور اعضاء شورا از جمله آقای دکتر محمد جلال عباسی شوازی در روزهای ۱۸ الی ۲۱ مهرماه ۱۳۹۵ در دانشگاه شانگهای چین برگزار شد. موسسه فوق در سال ۲۰۱۵ با هدف تقویت پژوهش‌های تحقیقاتی و همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه جمعیت تاسیس شد، و در چهار حوزه متفاوت از جمله سرمایه انسانی، مهاجرت‌های داخلی و بین‌المللی، جمعیت و محیط زیست، و سالخوردگی و کیفیت زندگی فعالیت می‌نماید. به منظور بررسی اولویت‌های پژوهشی و گسترش همکاری‌های منطقه‌ای جمعیتی، حدود ۷۰ نفر از روسای موسسات جمعیتی آسیا، محققین جمعیتی، و نیز تعدادی از جمعیت شناسان برجسته بین‌المللی از جمله ولفگانگ لوتز، پیتر مکدونالد، گاوین جویزَ، مارتین بل، و برایان اونل که تحقیقات جمعیتی در آسیا انجام داده‌اند برای سمینار سه روزه تحت عنوان “جهت گیری آینده تحقیقات جمعیتی آسیا” دعوت شده بودند.

سخنرانان در پانل‌های تخصصی مختلفی از جمله تحولات جمعیتی، مهاجرت داخلی و شهرنشینی، مهاجرت بین المللی، سالخوردگی جمعیت، سرمایه انسانی و توسعه، و تغییرات محیط زیست به ارائه نتایج تحقیقات خود پرداختند، و آینده جمعیتی همراه با خلاءهای تحقیقاتی در این حوزه ها را بحث و بررسی نمودند. علاوه بر آن، استراتژی One-belt One Road و الزمات جمعیتی و سیاستی برای کشورهای عضو نیز مورد بررسی قرار گرفت.  محققین با تاکید بر ضرورت جمع آوری و به اشتراک‌گذاری داده‌های جمعیتی با کشورهای عضو، در مورد زمینه‌های تحقق این امر مهم گفتگو کردند. بدین منظور، مراکز عالی جمعیتی آسیائی (Asian Mega Centers) با همکاری دانشگاه‌های ملی سنگاپور، چولالونگ کورن تایلند، و شانگهای چین به برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای تربیت محققین جمعیتی در منطقه آسیا و گسترش تحقیقات منطقه‌ای خواهند پرداخت. دکتر عباسی شوازی ریاست نشست تحولات جمعیتی در آسیا را به عهده داشتند و در مورد تحولات جمعیتی در کشورهای اسلامی سخنرانی نمودند. علاوه بر آن، ایشان زمینه‌های تحقیقاتی مشترک با مرکز تحقیقات جمعیتی آسیا و مرکز جمعیت شناسی اطریش و موسسه مطالعات جمعیتی در ایران را بررسی و برنامه‌ای اقدام مشترک را تدوین کردند.

در حاشیه سمینار آقای پروفسور دوساب کیم، رئیس انجمن جمعیت‌شناسی آسیا، از زحمات ارزشمند آقای دکتر عباسی شوازی در تاسیس و توسعه انجمن جمعیت شناسی آسیا طی سال‌های ۲۰۰۷ الی ۲۰۱۵ سپاسگزاری، و به رسم یادبود لوح تقدیر به ایشان اهدا کرد.

 

Jalal Abbasi in Shanghai2016 2     Jala Abbasi in Shanghai2016 3

Jalal Abasi in Shanghai2016 4     Jalal Abbasi in Shanghai2016 5

Jalal Abbasi in Shanghai2016 6     Jalal Abbasi in Shanghai1016 7

Jalal Abbasi in Shanghai2016 8     Jalal Abbasi in Shanghai2016 9

Appreciation of Dr Abbasi-Shavazi for his efforts in establishment and development of APA 10

 

 

Start typing to see posts you are looking for.