رئیس سازمان اورژانس کشور: یکی از سرفصل‌های مهم امروز در پدافند غیرعامل، تهدیدات جمعیتی است

   به گزارش خبرگزاری مهر، همایش تخصصی پدافند غیرعامل در نظام سلامت ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه آمایش غرب کشور با محوریت تهدیدات حوزه CBRNEC، تهدیدات و مخاطرات باروری و جوانی جمعیت، تهدیدات اقلیمی و پیامدهای آن و برنامه آمادگی و پاسخ به طغیان بیماری‌ها به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان طی روزهای ۳و ۴ تیرماه در حال برگزاری است.
میعادفر رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت و رئیس سازمان اورژانس کشور در نخستین همایش تخصصی پدافند غیرعامل در نظام سلامت در استان همدان که ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه آمایش غرب کشور برگزار شد اظهار کرد: این دهمین همایش دولت سیزدهم در حوزه پدافند غیرعامل بوده و در این دولت موفق شدیم در همه قطب‌های کشور این همایش را برگزار کنیم.
وی همچنین با بیان اینکه به فرموده مقام معظم رهبری، پدافند غیرعامل مثل واکسن برای انسان، کشور را بیمه می‌کند، عنوان کرد: ما در منطقه‌ای ژئوپلیتیک قرار داریم و منابع زیرزمینی متعددی در این سرزمین وجود دارد که چشم طمع دشمن همواره بر این منابع بوده است که البته نظام جمهوری اسلامی در طی این سال‌ها در این خصوص مقاومت و مقابله لازم را کرده است.
رئیس سازمان اورژانس کشور در ادامه با بیان اینکه پدافند غیرعامل به معنی استمرار خدمات در تمام حوزه‌ها که البته در حوزه سلامت این موضوع اهمیت دو چندانی دارد گفت: در کشور ما سالانه به‌طور متوسط ۳۰ حادثه اعم از سیل، زلزله و… به وقوع می‌پیوندد و ایران جز ده کشور بلاخیز جهان است بنابراین لازم است آمادگی لازم را در برابر بحران‌ها ایجاد کنیم.
وی گفت: در پدافند شیمیایی دوره‌های مختلفی برگزار شده تا افراد آموزش دیده در استان‌ها بتوانند نحوه مدیریت، مقابله و درمان تهدیدات شیمیایی را ارائه دهند. همچنین در خصوص پدافند زیستی نیز این دوره‌ها برگزار شده و برپایی دوره‌های پیشرفته نیز در دستور کار قرار دارد.
میعادفر بیان کرد: در حوزه سلامت، پرونده الکترونیک از نقاط کلیدی است و ما باید مراقبت کنیم اطلاعات افراد در این سامانه به بیرون درز نکند بر این اساس هوشمندسازی سیستم‌های آی‌تی را مدنظر قرار داده‌ایم.
وی افزود: در مناسبت اربعین که برای جهان اسلام بسیار مهم است باید تهدیدات حوزه سلامت را مورد توجه قرار دهیم چراکه در پدافند غیرعامل «غافلگیری» قابل قبول نیست و لازم است آمادگی را تا جایی پیش ببریم که در بحران‌ها غافلگیر نشویم.‌
رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ماده ۶۵ ناظر بر حوزه جوانی جمعیت، تهدیدات جمعیتی را برمی شمارد که یکی از سرفصل‌های مهم امروز در پدافند غیرعامل است و در این راستا نیز با تیم‌های متخصص وارد همکاری شده‌ایم.
وی تبیین کرد: افزایش هزینه‌های نگهداری و درمان سالمندان برای توسعه کشور اجتناب ناپذیر است و توسعه انسانی از مهمترین ضروریات پدافند غیرعامل در هر کشوری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مقابله با تهدیدات نظام سلامت در همایش تخصصی پدافند غیرعامل

   دبیر پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با بیان اینکه پدافند غیر عامل به معنای ضدحمله و دفاع کردن است گفت: دفاع غیرعامل از پدافندعامل کم هزینه تر است چرا که نیازی به بهره‌گیری از تسلیحات نظامی نیست.
محمدرضا شکوهی افزود: پدافندغیرعامل از دوران صدر اسلام بوده است، برای نمونه برای جلوگیری از نفوذ دشمنان به شهر مدینه، خندق حفر شد.
وی اضافه کرد: بکارگیری پدافند غیرعامل برای دفاع در همه حوزه‌ها به ویژه بهداشت و درمان ضرورت دارد چراکه پدافند غیرعامل از انسان‌ها در جامعه محافظت می‌کند.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار کرد: پدافند غیرعامل در نظام سلامت دربرگیرنده هر اقدامی است که باعث ارتقای ایمنی، سلامت جامعه و استمرار خدمات نظام جامعه سلامت شود.
شکوهی در ادامه گفت: همه مراکز بهداشتی و درمانی باید توان استمرار ارائه خدمات در صورت بروز خسارت را داشته باشند.
وی گفت: هر اقدامی که باعث کاهش آسیب پذیری در جامعه به ویژه در زیر ساخت‌ها شود پدافند غیر عامل در نظام سلامت است.
دبیر پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با بیان اینکه هدف از برگزاری این همایش ارائه آموزش‌های لازم برای مقابله با تهدیداتی است که نظام سلامت را تهدید می‌کند گفت: علی الخصوص یکی از تهدیدات حوزه سلامت است.
شکوهی اظهار کرد: پدافند زیستی بسیار با اهمیت است چون معلوم نیست دشمن از چه شیوه‌ای، چه زمانی و چه مکانی برای حمله استفاده می‌کند.

تقویت امنیت کشور نیازمند مشارکت بالا در چهاردهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در هشتم تیرماه امسال است

   رئیس قرارگاه زیستی همدان با اشاره به اینکه اقدامات پدافند غیرعامل در مجموعه زیستی را نمی‌توان همانند سایر بخش‌ها اطلاع رسانی کرد گفت: پدافند غیرعامل کم هزینه ترین روش برای دفاع در برابر دشمن است.
سردار مهدی فرجی با بیان اینکه حمله افت به مزارع، کرم ذرت و سیاه زخم که انسان ساخت است از جمله مواردی است که باید چراغ خاموش و بدون ایجاد استرس، اضطراب و نگرانی برای مردم انجام پذیرد.
رئیس قرارگاه زیستی همدان ادامه داد: برای نمونه در زمان بحران ویروس کرونا با وجود مهار این ویروس، اما اضطراب و ترس، بیش از این ویروس آسیب وارد کرد و همچنان آثار این ویروس با وجود گذشت زمان ملموس است.
سردار فرجی با بیان اینکه دشمن با کمترین هزینه دنبال وارد کردن بیشترین خسارت است گفت: تقویت امنیت کشور نیازمند مشارکت بالا در چهاردهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در هشتم تیرماه امسال است که با مشارکت بالا می‌توان ترفند دشمنی را که چنگ و دندان نشان می‌دهد خنثی کرد.

 

لینک خبر: یکی از سرفصل‌های مهم امروز در پدافند غیرعامل، تهدیدات جمعیتی است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

آخرین اخبار

Start typing to see posts you are looking for.