رونمائی از گزارش عملکرد پژوهشی موسسه مطالعات جمعیتی در سال ۱۳۹۷

گزارش عملکرد مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور در سال ۱۳۹۷ با حضور دکتر محمد جلال عباسی شوازی، رئیس موسسه، دکتر رسول صادقی، معاون پژوهشی، سایر مدیران و اعضاء هیات علمی و کارشناسان موسسه در نشست روز چهارشنبه مورخه ۲ مردادماه ۱۳۹۸ رونمائی شد. در این نشست که به منظور بررسی عملکرد و همفکری و بحث پیرامون برنامه های آینده موسسه تشکیل شده بود، رئیس موسسه با توجه به پویائی و چندبعدی بودن موضوع جمعیت، به ضرورت دیدی سیستمی، همه‌جانبه و برنامه‌ریزی هماهنگ نهادهای مختلف پژوهشی، مدیریتی، قانونگذاری و اجرایی اشاره نمودند. در این راستا، مؤسسه مطالعات جمعیتی، به عنوان یکی از نهادهای میانی و استراتژیک، نقش بسزائی در شناخت مسائل جمعیتی دارد.

دکتر عباسی در ادامه جهت‌گیری و برنامه‌ریزی مؤسسه مطالعات جمعیتی کشور در سال‌های اخیر را نویدبخش تحول علمی و پژوهشی و برنامه‌ریزی در سطح ملی و منطقه‌ای دانست. تدوین سند راهبردی و برنامة اقدام، تهیه برنامه جامع تحقیقاتی اعضای هیأت علمی در راستای سیاست‌های کلی جمعیت، تقویت و افزایش روحیه و انگیزه پژوهشی همراه با جذب نیروی انسانی متخصص و متهعد در افزایش کیفیت فعالیت‌های پژوهشی موسسه نقش بسزایی داشته است. برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف راهبردی، ارتقای فعالیت‌های پژوهشی و تمرکز بر فعالیت‌های تخصصی در حوزه‏های مختلف جمعیت، یکی از اصول اساسی مؤسسه در سال‌های اخیر بوده است. همچنین، به‌منظور بهره ‌وری و استفاده از نتایج تحقیقاتی در جهت منافع ملّی و سیاست‌های جمعیتی کشور، هم‌فکری و تعامل نهادی با سایر سازمان‌های مرتبط با جمعیت در کشور در اولویت برنامه ها بوده است.

رئیس موسسه در ادامه اظهار خرسندی نمود که تلاشهای ارزشمند موسسه در راستای تحقق اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از یکسو، و نیز در مسیر اهداف سیاست‌های کلی جمعیت، از دیگر سو، نتیجه بخش بوده، و موفقیت های چشمگیر و امیدوار کننده ای بدنبال داشته است. به عنوان مثال، تعداد پروژه ‌های تحقیقاتی انجام شده در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۲، سه برابر، تعداد مقالات منتشر شده در مجلات معتبر علمی داخلی و بین‌المللی بیش از چهار برابر، و تعداد مقالات ارایه شده در سمینارها و همایش‌ های ملی و بین‌المللی حدود ۲.۵ برابر افزایش یافته است. مهمتر از آن، کیفیت تحقیقات انجام شده و محتوی آن نیز بیانگر عمیقتر شدن یافته های گزارشها، و کاربردی بودن نتایج آنها می باشد.  با اینحال، تحقق کامل اهداف راهبردی مستلزم تلاش همکاران و حمایت همه جانبه وزارت علوم می باشد.
دکتر عباسی در پایان از تلاشهای ارزشمند کلیه همکاران موسسه که خالصانه در ارتقاء فعالیتها و دستیابی به اهداف موسسه تلاش کرده اند سپاسگزاری نمود.
گزارش عملکرد موسسه در لینک زیر در دسترس علاقه مندان می باشد.
روابط عمومی موسسه مطالعات جمعیتی

گزارش عملکرد موسسه ۱۳۹۸.

 

آخرین اخبار

Start typing to see posts you are looking for.