نشست گزارش عملکرد موسسه در سال ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی موسسه، نشست عمومی ارائه گزارش عملکرد موسسه در سال ۱۳۹۹، روز یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ با حضور هیات رئیسه و همکاران موسسه به شکل مجازی و حضوری برگزار شد. در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر صادقی، رئیس موسسه، ضمن خوشامدگویی به همه همکاران، سال ۱۴۰۰ و اعیاد شعبانیه و همچنین قرار داشتن در آستانه ماه مبارک رمضان را تبریک گفته و برای همه آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون داشتند. ایشان بیان داشتند تجربه یک سال فعالیت در شرایط همه گیری کرونا و مشکلات اعتباری و بودجه ای، هرچند بسی سخت و مشکل بود اما فرصت ها و دستاوردهای چشمگیری موسسه در این سال داشته است که معاون پژوهشی، و معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی آنها را با شما به اشتراک می گذارند.
در ادامه جلسه، سرکارخانم دکتر مدیری، معاون پژوهشی موسسه، گزارش مختصری از فعالیت های انجام شده در حوزه پژوهش در سال ۱۳۹۹ ارائه کردند. ایشان به ماموریت های موسسه در حوزه پژوهش مشتمل بر اجرای پژوهش های بنیادی و کاربردی در حوزه جمعیت، انتقال و اشاعه دانش جمعیت، مشارکت در رصد سیاست ها و برنامه های جمعیتی و پایش آن و همچنین ارائه مشاوره ¬های تخصصی اشاره داشتند که در سال ۱۳۹۹ توسط ۱۲ عضو هیئت علمی و ۷ کارشناس پژوهشی دنبال شده است. ایشان به مکاتبه با سازمانها و نهادها و مراکز دانشگاهی و پژوهشی جهت معرفی موسسه، اعلام آمادگی برای انعقاد تفاهم نامه و همکاری های متقابل علمی و پژوهشی اشاره کردند که پس از تشکیل حدود ۵۰ جلسه مشترک، منجر به انعقاد۱۰ تفاهم نامه و ۱۵ طرح پژوهشی برون سازمانی در این سال شده است. تصویب برنامه  های جامع تحقیقاتی پنج ساله دوم (۱۴۰۵-۱۴۰۰) اعضای هیئت علمی در چارچوب پژوهش های مسئله محور، اجرای ۱۹ طرح پژوهشی درون سازمانی، برگزاری ۹ وبینار تخصصی و ۵ کارگاه آموزشی از دیگر فعالیتهای موسسه در سال ۱۳۹۹ بوده است. در ادامه ایشان به انتخاب طرح پژوهشی موسسه در نوزدهمین جشنواره پژوهش های برتر استان یزد، رونمایی از طرح های پژوهشی موسسه در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار، انتخاب پژوهشگر نمونه موسسه طبق روال سال های گذشته، انتخاب کارشناس پژوهشی نمونه موسسه برای اولین بار، ساماندهی کتابخانه و انبار کتاب ها و همچنین بازطراحی وبسایت موسسه و به روزرسانی آن اشاره کردند. در ادامه به بررسی روند فعالیت های پژوهشی در ۵ سال گذشته پرداختند و مطرح کردند که روند افزایشی در تفاهم نامه های منعقد شده، طرح های برون سازمانی و نشست های تخصصی نشان از عزم راسخ هیات رئیسه و همکاران هیات علمی در پیشبرد اجرای پژوهش های کاربردی، و ارتباط با صنعت و جامعه دارد. همچنین ایشان به مشارکت موسسه در رصد سیاست ها و برنامه های جمعیتی و حضور همکاران سازمان ها و نهادهای سیاستگذار نظیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرهنگستان علوم پزشکی، شورای فرهنگی کشور، صدا وسیما، مرکز آمار ایران و سایر اشاره داشتند.
در ادامه، سرکارخانم دکتر فراهانی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی موسسه، گزارشی از عملکرد حوزه اداری، مالی و طرح و برنامه، دستاوردها و چالشهای این حوزه در سال ۱۳۹۹ و راهکارهای پیشنهادی برای سال ۱۴۰۰ ارائه کردند. پیگیری جذب و استخدام ۳ عضو هیات علمی جدید در سال ۱۳۹۹ و همچنین پیگیری پرونده جذب دو نفر از اعضای هیات علمی و شروع بکار آنها در ابتدای سال ۱۴۰۰ و پیگیری تبدیل وضعیت یک نیروی شرکتی به قراردادی، برنامه ریزی و اجرای برنامه های دورکاری در شرایط همه گیری کرونا، تهیه و نهایی کردن دستورالعمل انتخاب کارمند نمونه، تشکیل کمیته پدافند غیرعامل، پیگیری و تهیه و تنظیم قرارداد حجمی (نیروهای شرکتی)، عملیاتی کردن مدیریت سبز در موسسه، هماهنگی و پشتیبانی از برگزاری جلسات، نشست ها، کارگاه های آموزشی، فروش دارایی های اسقاطی و بدون استفاده در موسسه، خرید کالاهای سرمایه ای از قبیل سیستم های کامپیوتری و لپ تاب و اقلام مورد نیاز بخش های فناوری اطلاعات و کتابخانه از جمله فعالتیهای اداری و پشتیبانی موسسه در سال ۱۳۹۹ بوده است. همچنین ایشان گزارشی از تخصیص ۹۸ درصدی اعتبارات موسسه ارائه کردند. با اینحال، با توجه به سهم ۹۵ درصدی حقوق و دستمزد از اعتبارات هزینه ای موسسه و باقی ماندن سهم بسیار ناچیزی از بودجه و اعتبارات موسسه به سایر هزینه ها به کسری بودجه بیش از میلیارد تومانی موسسه اشاره کردند که خوشبختانه با مدیریت منابع و صرفه‌جویی، دریافت اعتبارات ابلاغی و انعقاد قراردادهای برون سازمانی و تحقق ۸۵ درصدی درآمد اختصاصی تاحدود زیادی مشکل کسری بودجه حل شد. در ادامه ایشان به افزایش حدود ۶۰ درصدی اعتبارات موسسه برای سال ۱۴۰۰ اشاره کردند و بر تداوم روند ارتباط با جامعه و انعقاد طرح های برون سازمانی، و استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد تاکید کردند.
در جمع بندی از مباحث، آقای دکتر صادقی، ریاست موسسه، به برخی از برنامه های پیش روی موسسه در سال ۱۴۰۰ نظیر اجرای نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، ارزیابی برنامه راهبردی اول موسسه (۱۴۰۰-۱۳۹۶) و تدوین و تصویب برنامه راهبردی دوم (۱۴۰۵-۱۴۰۱)، اجرای طرح های کاربردی و اثربخشی اجتماعی در چارچوب سیاستهای کلی جمعیت، دنبال کردن تغییر نام موسسه، پیگیری انعقاد توافق نامه ها و قراردادهای جدید پژوهشی، جستجو و پیگیری فضای فیزیکی مناسب برای استقرار موسسه اشاره کردند. در پایان آقای دکتر صادقی دستاوردهای موسسه و فائق آمدن بر مسائل و مشکلات در سال ۱۳۹۹ را محصول تعامل و همکاری، صبوری و کار تیمی دانستند و از همه همکاران به ویژه معاونان و مدیران تشکر کردند.

 

Start typing to see posts you are looking for.